fbpx

Prawo do zachowku

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Prawo do zachowku

Prawo do zachowku pozwala domagać się zapłaty określonej kwoty pieniężnej przez osoby, które mimo tego, że pozostawały w kręgu osób najbliższych dla spadkodawcy, nie otrzymały nic ze spadku lub znacznie mniej, niż powinny.

Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy spadkodawca powołał testamentem do spadku inne osoby, lub tylko niektóre spośród najbliższych (np. jedno z dwójki dzieci).

Równie często prawo do zachowku powstaje w sytuacji, gdy spadkodawca wyzbędzie się swojego majątku w ten sposób, że zamiast sporządzić testament, obdaruje (na mocy umowy darowizny) inne osoby.

Skąd pochodzi prawo do zachowku?

Prawo do zachowku nie jest pomysłem nowoczesnym, czy właściwym jedynie prawu polskiemu. Zachowek znany był już w starożytnym prawie rzymskim. W wielu systemach prawnych na świecie obowiązują regulacje dotyczące zachowku.

W niektórych krajach, zamiast zachowku obowiązuje tzw. system rezerwy. Polega on na tym, że spadkodawca może na wypadek śmierci zadysponować jedynie częścią swojego majątku, zaś odpowiednia część (rezerwa) musi przypaść na rzecz osób najbliższych.

W systemie rezerwy spadkobiercy otrzymują zatem cześć majątku spadkowego (dotyczy to także wchodzących w jego skład przedmiotów np. nieruchomości). Tymczasem uprawniony do zachowku może żądać jedynie roszczenia pieniężnego. Nie ma zatem bezpośredniego prawa do przedmiotów wchodzących w skład spadku.

Ważne jest jednak to, że spadkobiercy w systemie rezerwy odpowiadają za długi spadkowe, zaś uprawniony do zachowku nie musi spłacać długów spadkodawcy.

Tematyka zachowku jest bardzo bogata, dlatego poruszam ją w wielu wpisach na moim blogu.

Temat jest interesujący?

Czytaj dalej:

Jesteś bardziej zaawansowany? Przeczytaj:

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *