adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Prawo do zachowku

prawo do zachowku

Prawo do zachowku pozwala domagać się zapłaty określonej kwoty pieniężnej przez osoby, które mimo tego, że pozostawały w kręgu osób najbliższych dla spadkodawcy, nie otrzymały nic ze spadku lub znacznie mniej, niż powinny.

Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy spadkodawca powołał testamentem do spadku inne osoby, lub tylko niektóre spośród najbliższych (np. jedno z dwójki dzieci).

Równie często prawo do zachowku powstaje w sytuacji, gdy spadkodawca wyzbędzie się swojego majątku w ten sposób, że zamiast sporządzić testament, obdaruje (na mocy umowy darowizny) inne osoby.

Skąd pochodzi prawo do zachowku?

Prawo do zachowku nie jest pomysłem nowoczesnym, czy właściwym jedynie prawu polskiemu. Zachowek znany był już w starożytnym prawie rzymskim. W wielu systemach prawnych na świecie obowiązują regulacje dotyczące zachowku.

W niektórych krajach, zamiast zachowku obowiązuje tzw. system rezerwy. Polega on na tym, że spadkodawca może na wypadek śmierci zadysponować jedynie częścią swojego majątku, zaś odpowiednia część (rezerwa) musi przypaść na rzecz osób najbliższych.

W systemie rezerwy spadkobiercy otrzymują zatem cześć majątku spadkowego (dotyczy to także wchodzących w jego skład przedmiotów np. nieruchomości). Tymczasem uprawniony do zachowku może żądać jedynie roszczenia pieniężnego. Nie ma zatem bezpośredniego prawa do przedmiotów wchodzących w skład spadku.

Ważne jest jednak to, że spadkobiercy w systemie rezerwy odpowiadają za długi spadkowe, zaś uprawniony do zachowku nie musi spłacać długów spadkodawcy.

Tematyka zachowku jest bardzo bogata, dlatego poruszam ją w wielu wpisach na moim blogu.

Temat jest interesujący?

Czytaj dalej:

Jesteś bardziej zaawansowany? Przeczytaj:

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.