Dziedziczenie po małżonku – zasady

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

adwokat prawo spadkowe

Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Jak dziedziczy małżonek?

Małżonek jest z reguły jedną z najważniejszych osób w naszym życiu, a przynajmniej – w idealny świecie – powinien być. Z tej reguły wychodzi prawo spadkowe, zgodnie z którym małżonek wchodzi w skład osób powołanych do dziedziczenia po spadkodawcy.

Co więcej często bywa tak, że przypada mu największy udział w spadku.

Dzieje się tak gdy małżonek dziedziczy wraz z rodzicami spadkodawcy (wówczas jego udział w spadku wynosi ½ podczas gdy każdy z rodziców może liczyć tylko na ¼ spadku).

Podobnie w sytuacji, kiedy małżonek dziedziczy wraz z dziećmi o ile dzieci jest więcej niż trójka. W takim wypadku małżonek zawsze otrzymuje ¼ spadku, a dzieci dzielą po równo pomiędzy siebie resztę majątku.

Obliczając udział współmałżonka pamiętaj o majątku wspólnym

Oprócz powyższy zasad należy mieć także na uwadze, że z reguły (w idealnym świecie) cały majątek spadkodawcy stanowi majątek wspólny jego i jego małżonka.

Oznacza to, że w wyniku dziedziczenia małżonkowi po pierwsze przypada w udziale połowa majątku wspólnego, a dopiero druga połowa majątku wspólnego jest dziedziczona wg powyższych zasad.

Przykład:

W skład majątku spadkodawcy i jego żony (majątku wspólnego) wchodzi dom z wielkim ogrodem. Małżonkowie mają czwórkę dzieci.

Po śmierci spadkodawcy jego małżonka stanie się wyłączonym właścicielem połowy domu (ponieważ jest to przypadająca na nią część majątku wspólnego małżonków), a dodatkowo otrzyma ¼ majątku spadkodawcy (czyli ¼ z drugiej połowy domu). Resztą podzielą się dzieci w częściach równych.

W efekcie spadkobrania sytuacja domu będzie wyglądała tak:

Żona – ½ + ( ¼ z ½ części domu) = 5/8

Każde z dzieci – (¾ z ½ części domu) podzielić na 4 = 3/8 podzielić na 4 = 3/32

Co to jest zapis naddziałowy?

Małżonek może żądać dodatkowych korzyści ze spadku jeśli dziedziczy z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami. Zasada ta nie dotyczy zstępnych spadkodawcy (dzieci, wnuki), o ile mieszkali z nim razem w chwili jego śmierci, zatem mowa tu głównie o rodzicach lub rodzeństwie spadkodawcy. Oczywiście będzie ona dotyczyć także dziedziczenia z dziećmi, które stale nie zamieszkiwały ze spadkodawcą (czyli z reguły dorosłych i samodzielnych).

W takim wypadku małżonek może żądać ze spadku ponad swój udział spadkowy przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał wspólnie z nim lub wyłącznie sam. Może to dotyczyć np. mebli, sprzętu RTV i AGD, komputerów domowych, dekoracji mieszkania itd. Prawo to przysługuje małżonkowi tylko wtedy, gdy pozostawał we wspólnym pożyciu ze spadkodawcą do chwili jego śmierci.

To wszystko zasady dziedziczenia w idealnym świecie. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że świat nie zawsze taki jest, przeczytaj te wpisy:

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz