adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Jak obniżyć wartość zachowku – prywatna opinia biegłego

Jak obniżyć wartość zachowku

Jeśli nie masz możliwości uniknąć zapłaty zachowku, możesz postarać się obniżyć jego wysokość.

Na marginesie zapytam, czy że czytałeś już mój wpis: Jak uniknąć zachowku?

Jeśli nie, to zrób to jak najszybciej, bo być może zamiast zadowalać się obniżaniem zachowku możesz wcale go nie płacić.

Skoro czytasz dalej, to pewnie prędzej czy później przyjdzie Ci zachowek zapłacić. Kwestia tylko ile?

Zasady obliczania zachowku wyjaśniłem tutaj: Ile wynosi zachowek

W tym wpisie przedstawię Ci jeden ze sposobów jak możesz spróbować go obniżyć.

Obniż wartość substratu zachowku

Wiesz już, że wartość zachowku zależy od wartości majątku spadkowego lub wartości otrzymanych przez Ciebie darowizn. O ile nie były to środki pieniężne, a np. nieruchomość (najczęściej), to w toku sprawy o zachowek będzie trzeba tę wartość ustalić. Z reguły robi to powołany przez sąd biegły rzeczoznawca.

Dla sądu istotna jest tylko opinia sporządzona przez rzeczoznawcę, który jest wciągnięty na listę biegłych sądowych. Inne opinie dla sądu się nie liczą, dlatego z reguły każdy prawnik Ci powie, że nie ma potrzeby przedstawiać w sprawie innej opinii.

Moja rada: Zleć przygotowanie opinii dotyczącej wartości spadku prywatnemu biegłemu, którego nazwisko znajduje się na liście biegłych sądowych.  

Listy biegłych sądowych prowadzą Sądy Okręgowe. Nazwiska biegłych z ośrodka wrocławskiego znajdziesz pod tym linkiem  Lista biegłych sądowych..

Osoby z listy biegłych sądowych nie są urzędnikami czy pracownikami sądu. To z reguły osoby, które mają fachową wiedzę w danej dziedzicznie (np. wyceny nieruchomości czy ruchomości) i „dorabiają sobie” jako biegli w sądzie. Takie osoby często prowadzą swoje prywatne firmy, w ramach których również wyceniają określone dobra (np. nieruchomości).

Znajdź taką osobę i zleć jej przygotowanie opinii dotyczącej wartości majątku, który będzie szacowany w sprawie o zachowek celem ustalenia jego wysokości. Wyjaśnij przy tym dokładnie, że potrzebujesz taką opinię do sprawy o zachowek. Najczęściej biegły działając na Twoje zlecenie (nawet nieświadomie) tak przygotuje opinię, żeby spełniała albo choćby częściowo uwzględniała Twoje oczekiwania co do wartości spadku.

Obniżenie zachowku – co zyskujesz zlecając opinię prywatnemu biegłemu?

Po pierwsze, poznasz prawdziwą wartość majątku spadkowego. Jeśli dojdzie do negocjacji w sprawie zawarcia ugody będziesz mniej więcej wiedział jaką kwotę możesz zaoferować w celu ugodowego załatwienia sprawy zachowku.

Jeśli Twój przeciwnik nie przygotował takiej opinii będzie bazował na swoich przypuszczeniach nie mając pewności, czy są właściwe.

W sytuacji, kiedy żądania oponenta będą zbyt wygórowane możesz ostatecznie pokazać mu przygotowaną opinię i przekonać, że nie uzyska więcej nawet w toku sprawy sądowej. Oczywiście nie rób tego na samym początku negocjacji, ponieważ być może uda Ci się przekonać powoda, że spadek miał jeszcze niższą wartość, niż wskazał wynajęty przez Ciebie biegły.

Jeśli do zawarcia ugody nie dojdzie pokaż opinię biegłego sądowi. Jest spora szansa, że wtedy sąd włączy się do negocjacji i przekona Twojego przeciwnika do zawarcia ugody bez konieczności dalszego prowadzenia sprawy (nie dlatego, że Cię lubi, ale dlatego że sędzia z reguły chce jak najszybciej pozbyć się sprawy – w sądzie rządzi statystyka i każda zamknięta sprawa jest na wagę złota).

Nawet jeśli i to się nie powiedzie, biegły sądowy, który będzie na zlecenie sądu przygotowywał taką opinię, pewnie chętnie zasugeruje się opinią, którą przedstawiłeś. Jest szansa, że w efekcie wyceni majątek na podobną wartość.

Jeśli zrobi inaczej, możesz zwrócić się do „swojego” biegłego, żeby pomógł Ci wskazać błędy i wady opinii przygotowanej przez biegłego sądowego. Istnieją wówczas szanse, że biegły sądowy zmieni swoje zdanie lub sąd powoła nowego biegłego.

Przeczytaj także: Odrzucenie spadku a zachowek

Inne sposoby na obniżenie wysokości zachowku?

Innym sposobem na obniżenie wartości zachowku jest powołanie się na zasady współżycia społecznego. Na ten temat pisałem już we wpisie – Zachowek a zasady współżycia społecznego.

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.