Dział spadku, a zawezwanie do próby ugodowej

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Dział spadku, a zawezwanie do próby ugodowej

Przeglądając publikację internetowe dotyczące prawa spadkowego trafiłem na blog kancelarii prawnej z Sopotu, na którym przedstawiono bardzo ciekawą sprawę, którą z sukcesem zakończyli prawnicy kancelarii.

Zamiast składać wniosek o dział spadku, zdecydowano się wezwać pozostałych spadkobierców przed sąd do próby ugodowej. Na posiedzeniu ugodowym strony doszły do porozumienia w przedmiocie podziału majątku i zawarli w tym zakresie ugodę.

Taka ugoda – po zatwierdzeniu jej przez Sąd – ma moc wyroku sądowego, zatem pod względem prawnym ma taki sam skutek, jak postanowienie o dziale spadku. Np. na jej podstawie można zostać wpisanym do księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości.

Skutek więc jest identyczny, natomiast postępowanie spadkowe przeprowadzone w ramach takiej ugody jest tańsze. Opłata sądowa od wniosku o dział spadku, do którego należy nieruchomość to 1000 PLN (a w przypadku zgodnego wniosku stron, co do sposobu przeprowadzenia działu – 600 PLN). Tymczasem opłata sądowa za zawezwanie do próby ugodowej to tylko 40 PLN.

Po drugie tym sposobem, możemy skierować sprawę do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania jednego spośród wezwanych do próby ugodowej. Tymczasem w sprawie o dział spadku wyłącznie właściwy sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (Sąd Spadku), ewentualnie na uzasadniony wniosek uczestników sprawa o dział spadku może zostać przekazana sądowi rejonowemu, w którego okręgu znajduje się spadek lub jego znaczna część, albo sądowi rejonowemu, w którego okręgu mieszkają wszyscy współspadkobiercy.

Nie ma zatem możliwości przeprowadzenia sprawy o dział spadku w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jednego spośród spadkobierców. Taka możliwość powstaje, jeśli celu podziału spadku skorzystamy z postępowania o zawezwanie do próby ugodowej.

Nowatorski pomysł, który w niektórych przypadkach może być naprawdę przydatny. Z relacji pomysłodawców wynika, że nie obyło się bez konieczności odwołania się do sądu wyższej instancji (sąd rejonowy poczuł się dotknięty obejściem przepisów o opłatach sądowych). Ostatecznie Sąd Okręgowy zatwierdził tak skonstruowaną ugodę. Wyrazy uznania dla kolegów z Sopotu.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

1 thought on “Dział spadku, a zawezwanie do próby ugodowej”

  1. Jak sądy się przyzwyczają, że próbuje się tak ominąć koszty, to i oni sobie poradzą – będą z takich zawezwań wyznaczać terminy po kilkanaście miesięcy, aż w końcu strony stwierdzą, że szybciej będzie zrobić działówkę.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
  • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
  • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
  • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.