Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Dział spadku, a zawezwanie do próby ugodowej

Dział spadku, a zawezwanie do próby ugodowej

Przeglądając publikację internetowe dotyczące prawa spadkowego trafiłem na blog kancelarii prawnej z Sopotu, na którym przedstawiono bardzo ciekawą sprawę, którą z sukcesem zakończyli prawnicy kancelarii.

Zamiast składać wniosek o dział spadku, zdecydowano się wezwać pozostałych spadkobierców przed sąd do próby ugodowej. Na posiedzeniu ugodowym strony doszły do porozumienia w przedmiocie podziału majątku i zawarli w tym zakresie ugodę.

Taka ugoda – po zatwierdzeniu jej przez Sąd – ma moc wyroku sądowego, zatem pod względem prawnym ma taki sam skutek, jak postanowienie o dziale spadku. Np. na jej podstawie można zostać wpisanym do księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości.

Skutek więc jest identyczny, natomiast postępowanie spadkowe przeprowadzone w ramach takiej ugody jest tańsze. Opłata sądowa od wniosku o dział spadku, do którego należy nieruchomość to 1000 PLN (a w przypadku zgodnego wniosku stron, co do sposobu przeprowadzenia działu – 600 PLN). Tymczasem opłata sądowa za zawezwanie do próby ugodowej to tylko 40 PLN.

Po drugie tym sposobem, możemy skierować sprawę do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania jednego spośród wezwanych do próby ugodowej. Tymczasem w sprawie o dział spadku wyłącznie właściwy sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (Sąd Spadku), ewentualnie na uzasadniony wniosek uczestników sprawa o dział spadku może zostać przekazana sądowi rejonowemu, w którego okręgu znajduje się spadek lub jego znaczna część, albo sądowi rejonowemu, w którego okręgu mieszkają wszyscy współspadkobiercy.

Nie ma zatem możliwości przeprowadzenia sprawy o dział spadku w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jednego spośród spadkobierców. Taka możliwość powstaje, jeśli celu podziału spadku skorzystamy z postępowania o zawezwanie do próby ugodowej.

Nowatorski pomysł, który w niektórych przypadkach może być naprawdę przydatny. Z relacji pomysłodawców wynika, że nie obyło się bez konieczności odwołania się do sądu wyższej instancji (sąd rejonowy poczuł się dotknięty obejściem przepisów o opłatach sądowych). Ostatecznie Sąd Okręgowy zatwierdził tak skonstruowaną ugodę. Wyrazy uznania dla kolegów z Sopotu.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

1 Odpowiedź

  1. Jak sądy się przyzwyczają, że próbuje się tak ominąć koszty, to i oni sobie poradzą – będą z takich zawezwań wyznaczać terminy po kilkanaście miesięcy, aż w końcu strony stwierdzą, że szybciej będzie zrobić działówkę.

Pozostaw komentarz

Top