adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Umowny (ugodowy) podział majątku spadkowego

procedura podziału majątku

Majątek spadkowy można podzielić w trybie umownym lub w toku postępowania sądowego.

Umowny dział spadku polega na zawarciu pomiędzy wszystkimi spadkobiercami umowy znoszącej współwłasność majątku spadkowego. Jeżeli w skład spadku nie wchodzi nieruchomość, umowa o dział spadku może zostać skutecznie zawarta w każdej formie tj. nawet w drodze umowy ustnej.

Mimo wszystko warto jednak taką umowę spisać przynajmniej w formie pisemnej w tylu egzemplarzach ilu jest spadkobierców. W ten sposób można uniknąć wątpliwości lub nawet procesów sądowych, w przypadku gdyby jeden lub kilku pozostałych spadkobierców próbowało zachowywać się nieuczciwie zaprzeczając, że taka umowa kiedykolwiek została zawarta.

Zawarcie umowy o dział spadku bez udziału sądu i notariusza jest opcją zdecydowanie najtańszą.

Jeśli jednak w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o dział spadku musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Zawarcie umowy w tej formie jest stosunkowo kosztowne.

Dokonując umownego podziału majątku spadkowego spadkobiercy mogą dokonać tzw. częściowego działu spadku. Czyli podzielić tylko część majątku spadkowego, a pozostałą część pozostawić niepodzieloną. Takiej możliwości nie ma w przypadku sądowego działu spadku.

Oczywistą sprawą jest to, że umowa o dział spadku może być podpisana, w przypadku gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni. Jeśli dojście do porozumienia nie jest możliwe, wówczas jedyną drogą jest złożenie do sądu sprawy o przeprowadzenie sądowego postępowania o dział spadku. W toku tego postępowania Sąd Spadku – kierując się słusznym interesem wszystkich spadkobierców – dokona podziału spadku.

Sąd może nawet zadecydować o sprzedaży wszystkich lub tych bardziej wartościowych składników majątku spadkowego i podziału pomiędzy spadkobierców uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych. Taki sposób zniesienia współwłasności jest bardzo niekorzystny, ze względu na to, że składniki majątku sprzedawane są wówczas z reguły poniżej swojej wartości, a nadto spadkobiercy obciążanie są kosztami komorniczymi.

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.